Styrelse

 

Ordförande Kristin Kalmelid kyrkoherde Näsby Fellingsbro församlingar kristin.kalmelid@svenskakyrkan.se 0581-378 55

Vice ordförande Anna Kjellin kyrkomusiker Stora Kopparbergs församling, Falun anna.kjellin@svenskakyrkan.se 023-702063

Sekreterare Erik Tinnis, kyrkomusiker, Rättviks församling   0248-736 75  erik.tinnis@svenskakyrkan.se

 

Kassör Erik Svensson kyrkomusiker 
erik.svensson@mbox343.tele2.se 070-5310696

Ledamot, korist Bo Wessman

Ledamot Kristina Hyse  präst Västerås domkyrkoförsamling

Adjungerad ungdomsledamot Daniel Larsson, kyrkomusiker Säterbygdens församling 073-052 97 68

Ersättare

Kerstin Wallqvist Jonsson, Västerås,(suppleant för sekreterare)

Anki Resare, Säfsnäs (suppleant för vice ordförande) 

Mattias Bäck, Ål församling (suppleant för kassör)

Rose-Marie Lundström Affleckt (suppleant för Bo Wessman)

Gerhard Paping (suppleant för Kristina Hyse)

 

 

Ung kyrkomusik

Ordförande Anna Kjellin kyrkomusiker Stora kopparbergs församling, Falun anna.kjellin@svenskakyrkan.se 023-702063

Ledamot Ann-Chistine Resare kyrkomusiker Gränge-Säfsnäs församling anki.resare@svenskakyrkan.se 0591-796 85

Ledamot Ulrika Ryssmats Ehlin kyrkomusiker Mora församling
ulrika.ryssmats-ehlin@svenskakyrkan.se 070-510 07 42

Ledamot Agnes Falk kyrkomusiker, Linde bergslags församling 0581-888 16

Förbundsdirigent Maria Granlund
Kyrkomusiker Malungs församling  maria.granlund@svenskakyrkan.se  0280-198 08

Förbundsdirigent Urika Jonsson kyrkomusiker Sala församling ulrika.jonsson@svenskakyrkan.se 0224-578 15


Förbundsdirigent Marie J:son Lindh Nordenmalm
kyrkomusiker Nora bergslags församling
marie.nordenmalm@svenskakyrkan.se 0587-139 69



 

 
Domkyrkoorganist i Västerås domkyrka och adj. ledamot
Johan Hammarström

Västerås stifts musikkonsulenter och adj. ledamöter
Kira Lankinen   kira.lankinen@svenskakyrkan.se
Hannes Tidare
hannes.tidare@svenskakyrkan.se 021-17 85 66

 

 

 

 

Valberedning: Helene Thunberg,Peter Resare, Agneta Sonnebo

Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.